Heath Ledger=o)

10. dubna 2009 v 21:59
Rodné jméno: Heathcliff Andrew Ledger
Národnost: australská
Datum narození, místo: 4.4.1979, Perth, Západní Austrálie
Datum úmrtí, místo: 22.1.2008, New York

Australský herec. Narodil se 4. dubna 1979 v australském městě Perthu. Jeho rodiče zbožňovali anglickou literaturu a dílo Emily Brontëvové. Když se narodil, pojmenovali jej podle hrdiny románu Na větrné hůrce Heathcliff Andrew Edgar stejně jako jeho sestru Catherine. Otec Kim byl důlní inženýr, sportovec a vášnivý amatérský automobilový závodník. Matka Emma učila francouzštinu. Nebylo mu ani deset let, když se rodiče rozvedli. Přes tuto skutečnost se psychicky přenesl velmi rychle. Ještě na škole, povzbuzován svoji sestrou, se objevil na jevišti Shakespearovské společnosti v Perthu. Už na počátku prokázal svůj divadelní talent. Nepřitahovalo jej pouze divadlo, zalíbení našel i v tanci. V šestnácti letech se vydal se svým kamarádem Trevorem Di Carlem na několik tisíc kilometrů dlouhou cestu do Sydney. Chtěl se stát slavným a bohatým. Právě v Sydney debutoval jako osmadvacetiletý ve filmu Blackrock. Byla mu otevřena cesta do australské televize. Nevybral si nejlehčí cestu. V televizním seriálu Pot (Sweat) měl na výběr hrát zdatného plavce a nebo cyklistu, gaye. Vybral si to druhé. S ohledem na jeho mládí a konzervativní australskou společnost toto byla riskantní volba. Nicméně uspěl. Další kontroverzní role určily další jeho uměleckou kariéru.

Komedie Deset důvodů, proč tě nenávidím z roku 1999 ho posunula do typu moderního a neortodoxního mladého muže. Nabídky tvůrců se po této roli jen hrnuly. Ledger si svoje role pečlivě vybíral, i když měl existenční potíže. Peníze z filmů se totiž hned rozkutálely. Žil o instantních polévkách a vodě.

Postupně se propracovával a stával se známým. V Austrálii se dále objevil v tarantinovské komedii Two Hands - Ruce pryč. Hollywood ho však nijak nepřitahoval. Nakonec si Los Angeles zamiloval.

Jeho soukromý život zatím nepatří k nejčastěji protřásaným tématům hollywoodských bulvárů. Vystřídal několik žen, většinou starších kolegyň. Nakonec se zamiloval do herečky Michelle Williamsové. Ta s ním hraje ve filmu Zkrocená hora, kde ztvárnila roli Almy. Narodila se jim dcera Matilda Rose. Zatím jsou jen zasnoubeni.

Objevil se ve filmech Patriot, Příběh rytíře, Čtyři pírka, Casanova a Ples příšer.

Z filmografie:

Blackrock (1997)
Two Hands - Ruce pryč (1998, Two Hands)
Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999, 10 Things I Hate About You)
Patriot (2000, The Patriot)
Příběh rytíře (2001, A Knight's Tale)
Ples příšer (2001, Manster's Ball)
Kletba bratří Grimmů (2005, The Brothers Grimm)
Zkrocená hora (2005, Brokeback Mountain)
Casanova (2005, Casanova)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama